ZL - o co chodzi?


Co to jest ZL?

Autorem tej metody jest MightyOne który udziela się m.in na forum www.kreslik.com. ZL jest to skrót od "zero line" - linii która tworzy się po wcześniejszym wystąpieniu świecy zwanej "momentum" (lub momo). Linia ta pokazuje nam miejsce w okolicy którego powinniśmy szukać naszego wejścia.


Trochę teorii.

Co powoduje, że tworzy się długa świeca momo? Dlaczego później cena cofa się do jej polowy lub jeszcze dalej, a potem ponownie zawraca w kierunku momo? Filozofia metody mówi, ze zjadamy profit graczy, którzy weszli na przebiciu, (np. wybiciu z konsolidacji) mają już jakiś profit i co za tym idzie zabezpieczyli się przed stratą poprzez ustawienie BE. Rozsądni gracze ustawiają SL rzędu 2 - 5% konta, jest to wiec niezbyt duży profit z punktu widzenia tego co możemy zrobić, skąd więc biorą się nasze zyski? Teoria ZL mówi ze zarabiamy nie na SL innych graczy ale właśnie na ich BE które ustawili będąc w jakimś proficie, gdyż zdecydowanie łatwiej ludzie oddają to co już zarobili (BE), a niżeli to co musieliby stracić (SL).



Jak szukać ZL?

Pierwsze co musimy znaleźć na wykresie to świeca momo (rys.), która charakteryzuje się tym że jest przynajmniej dwa razy dłuższa od świecy, która ją poprzedza. Momo dzielimy na połowę - dolna (momo up) lub górna (momo down) połowa momo to tzw. MZ (Mighty Zone lub Momo Area) (rys.) i tam właśnie powinniśmy szukać miejsca do otwarcia naszej pozycji.





Momo i co dalej?

Gdy już zlokalizujemy momo musimy poczekać na spełnienie dodatkowych warunków i dopiero możemy otworzyć nasze zlecenie. Te dodatkowe warunki to: knot w kierunku strat oraz ciało w kierunku zysków (rys.).



 
Wejście.

Teraz czekamy aż cena znajdzie się w MZ, następnie zostanie odrzucona co spowoduje utworzenie knota, następna świeca powinna mieć znaczne ciało w naszym kierunku, najlepiej jak zamknie się powyżej momo. Teraz możemy otworzyć nasza pozycje. SL powinniśmy ustawić kilka pips poniżej momo (rys.).



Wyjście.

Jedna z teorii mówi, że wychodzić z pozycji powinniśmy gdy cena dochodzi do MZ, która skierowana jest w odwrotną stronę, jak nasza otwarta pozycja, generalnie powinno się grac od ZL do ZL, ale jak przekonamy się w praktyce jest to dosyć trudne, dobrym sposobem jest też wyjście na lokalnym ekstremum, najlepiej jednak gdy po zapoznaniu i obyciu z metodą dopasujemy moment wyjścia wg. własnego sposobu.


TF.

Są rożne opinie co do tego na jakich TF ZL jest skuteczna, niektórzy mówią ze powinniśmy grać od H1 wzwyż, inni że sprawdza się też na niższych tf, nie pozostaje nic innego jak obserwować i dojść do tego samemu, nie można jednak zapomnieć, że wyższy tf jest "silniejszy" od niższego, tzn. że np. ZL na H1 ma większe prawdopodobieństwo zadziałania jak np. na m15 cz m5. Gdy widzimy jakieś ZL np. na M15, a trochę wyżej mamy ZL na H1, to cena może zignorować niższy tf i zareagować dopiero na ZL na wyższym TF.


Podsumowanie.

Przedstawione tutaj warunki wejścia to warunki tzw. książkowe, w praktyce zdarzy się jednak, że nie będzie to wszystko takie klarowne jak na rysunkach przedstawionych powyżej, ten opis jest po to aby ogólnie nakreślić o co chodzi w tej metodzie, do jakiego układu na wykresie musimy dążyć i na jakie momenty zwracać uwagę, w dziale "ZL w praktyce" postaram się to dokładniej wyjaśnić.