ZL w praktyce

 1. ZL a MZ.


Na wstępie wjaśnijmy różnicę pomiedzy ZL, a MZ - niektórzy mylą ze sobą te dwa różne pojęcia. MZ - MightyZone - powstaje przez podzielenie świecy na dwie połowy, dla momo up jets to dolne połowa świecy i odwrotnie dla momo down górna połowa świecy (rys.).

ZL - ZeroLine - jest to linia która powstaje w dowolnym miejscu w MZ - dokładnie to miejsce w MZ w którym cena odbija w przeciwnym kierunku (koniec knota). Tak naprawdę MZ i ZL to to samo, różnią się jedynie szerokością - MZ to strefa, ZL to linia w konkretnym miejscu. ZeroLine zawsze będziemy szukać wewnątrz Mighty Zone (rys.).2. Który rodzaj wejścia?

Z racji że ZL nie ma sztywno określonych zasad istnieje kilka rodzajów wejść w pozycję z którymi się spotkałem, wejścia te charakteryzują sie różnym poziomem ryzyka ale tez różnym zyskiem pod warunkiem jeśli się powiodą. Przeanalizujmy te różne wejścia pod kątem ryzyka i zysku.


2.1 Knot i ciało.

To wejście "książkowe" które opisałem w rozdziale ZL - o co chodzi? Po znalezieniu momo, gdy cena naruszy MZ, czekamy na knot w kierunku strat i ciało w kierunku zysków, po czym wchodzimy po zamknięciu świecy, która jest ciałem. Jest to wejście w którym występuje potwierdzenie, wydaje się że jest ono najpewniejsze (co nie znaczy że zadziała w każdym przypadku), jednak porównując je z innymi rodzajami wejść częściowo ogranicza zyski (rys). Gdy założymy że SL ustawimy pod momo wychodzi on dość duży.
2.2 Wejście po knocie.

Dla niektórych wystarczającym potwierdzeniem jest już samo utworzenie przez cenę knota po naruszeniu MZ, SL jest mniejszy jak w poprzednim przypadku i w razie powodzenia zgarniemy większe zyski, ale świeca na której mamy knot nie zamyka się nad momo wiec teoretycznie nie mamy pełnego potwierdzenia sygnału (rys).2.3 Wejście na MZ.

Najbardziej ryzykowne wejście, jednak gdy się powiedzie mamy największy zysk porównując z pozostałymi wejściami, nasz profit powiększony jest o długość knota, SL mamy tutaj najmniejszy. Wchodzimy gdy po świecy momo cena zawróci i naruszy MZ mając nadzieje że właśnie w tym przypadku metoda zadziała. Tak naprawdę nie mamy żadnego potwierdzenia, nie polecam tego sposobu, to najbardziej ryzykowne wejście, jedyne co tutaj mamy to momo.
3. Special Intelligence.

MightyOne mówi, ze podczas szukania świec momo oraz potwierdzeń na wykresie nie możemy używać tylko i wyłącznie przedziałów czasowych występujących w platformie MT4 (M1, M5, M15, M30, H1, H4, D1, W1, MN), powinniśmy szukać ich także łącząc świece tworząc tym samym nietypowe przedziały czasowe. Możemy łączyć dowolną ilość świec na różnych interwałach tworząc np. TF M45, H2, H3, H10 itp. To łączenie świec w nietypowe TFy to właśnie "Special Intelligence". Istnieją także platformy (głównie ECN) na których możemy sami sprecyzować TF jaki chcemy używać, MT4 tego nie oferuje, istnieje jednak sposób, który to umożliwia (rozdział "Wskaźniki").